facebook  twitter  instagram whatsApp

PRP Uygulamaları

Trombositten zengin plasma uygulamaları son yıllarda oldukça popüler olmuş, ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Asıl olarak kırışıklıkların giderilmesi, cilt yenileme, yara izi ve sivilce izlerinin tedavisinde, hatta sağ ekiminde ve yağ enjeksiyonlarında başarının artırılması için uygulanır.

  • Bu yöntemde hastanın kanı özel tüplere alınır. Sekiz, dokuz dakika, dakikada 3000 devirde santrifüje edilir. Santrifüj, kandaki kırmızı hücrelerin ayrışmasını sağlar. Kırmızı kan hücrelerini içeren çökelti üzerinde kalan ve trombosit hücrelerince zengin olan beyaz plasma kısmı kullanılacak kısımdır; yoğun şekilde trombosit (pıhtılaşma ve onarım hücreleri) ve lökosit (beyaz savunma hücreleri) içerir (Not: santrifüj sonrası 1cc. plasmada 1 milyon trombosit bulunur, sayının daha fazla olması PRP etkinliğini artırmamaktadır). Bu plasma ister dolgu maddesi gibi kırıklıkların giderilmesi için enjeksiyonla, ister cilde uygulanan dermaroller ile cilde yedirilerek, ister mesoterapi uygulaması şeklinde seri enjeksiyon tekniği ile cildin yüzeyel katlarına enjekte ederek, ister saç ekiminde ekim yapılan alana enjekte edilerek, ister yağ enjeksiyonunda enjekte edilecek yağ ile karıştırılarak, ister dermaroller yada lazer sonrası kremle karıştırılarak yüze uygulama şeklinde, ister yüze maske şeklinde kullanılır. Genellikle her bir uygulama 30 dakika kadar bir süre alır.
  • Plasma içinde bulunan aktive olmuş trombositler, lökositler büyüme faktörleri salgılar. Bu büyüme faktörleri kök hücrelerini o bölgeye çeker ve çoğalmalarını tetikler. Tüm bu mekanizma sonucunda o bölgede hücre yenilenmesi olur, nakledilen dokular varsa (yağ enjeksiyonu, saç ekimi) bu dokuların tutması daha sağlıklı olur.
  • PRP uygulaması, 2-4 hafta ara ile 2-4 seans yapılır. Daha sonra yılda bir kez idame olarak yapılabilir. PRP sonunda elde edilen ciltte gençleşme, kırışıklıkların azalması, pürüzlerin giderilmesi kalıcıdır. Etkinin sürekliliği için sadece yılda 1 kez idame uygulama yapılması tavsiye edilir. PRP uygulamalarının en güzel yanı, kişinin kendi kanından yapıldığından herhangi bir allerji yada hastalık bulaşma riskinin olmamasıdır.

 

PRP ile elde edilen trombositten zengin plasma, sadece estetik amaçlı olarak kullanılmıyor. Bu plasma, onarım ve yenileme ile ilgili hücreleri bolca içerdiğinden bir çok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Örneğin bir çok eklem rahatsızlığında, romatizmal hastalıklarda kullanılmaktadır.

Otoimmün hastalıklarda, Tip 1 diyabette, spondilitte, Lupusda, Haşimoto tiroidinde PRP uygulanmaz. Tip 2 diyabette yapılabilir. Yaşlı insanların kanından elde edilen PRP ile genç insanların kanından elde edilen PRP aynı kalitede değildir. Genç hastalarda daha iyi sonuç alınırken yaşlılarda daha fazla seans uyglama yapmak gerekebilir.

  • Dolgu amacı ile kullanılacağı zaman standart bir PRP uygulamasında alınan kandan 8-9 cc. dolgu maddesi elde edilebilmektedir. Kullanıma hazır 1cc.lik hyaluronik asitlerle karşılaştırınca PRP uyulaması, hacim olarak çok avantajlıdır.

  • PRP, saç dökülmesinde saç mesoterapisi gibi de kullanılabilir. Bu durumda 2 hafta ara ile en az 3 ay uygulama yapılması tavsiye ediliyor. Uygulama sırasında saçların yoğunluğunun arttığı, renklerinde koyulaşma olduğu görülüyor.

  • Melasma nın tedavisinde de PRP den faydalanılabiliyor. Bu durumda PRP nin 4 hafta ara ile en az 3 kez yanak bölgelerine mesoterapi şeklinde bir dizi yüzeyel enjeksiyon şeklinde uygulanması öneriliyor. PRP uygulamasının melasmadaki gibi göz altı koyuluklarında da etkili olduğu söyleniyor.

  • PRP uygulamasının yüzeyel uygulamaları (kremle karıştırıp uygulama, yüz maskesi şeklinde uygulama ve sprey şeklinde uygulama), hemen lazer uygulandıktan sonra uygulanabiliyor. Dolgu şeklinde enjekte edilecek PRP içinse 2 hafta beklenmesi gerektiği söyleniyor.

  • Botox ve dolgu uygulamalarının PRP enjeksiyonları ile aynı anda yapılmaması gerektiği söyleniyor. Bunun sebebi PRP uygulamasının uygulama sahasında makrafajları artırması. Makrofajlar, Botox ve dolgu maddesi ile etkileşerek etkilerinin süresini kısaltabiliyor.

  • Klasik PRP uygulaması 1 ay ara ile 3 kez uygulamadır. Bazı özel durumlarda yukarıda bahsedildiği gibi uygulama şekli değişebilir. Hızlı cevap almak için bazen 2 hafta ara ile 2-3 seans yapılabilir.

 

 

İLETİŞİM

Muayenehane:
Alpaslan Mah.Mustafaşimşek Bulv.
Başyazıcıoğlu apt 105 Melikgazi, Kayseri

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
0530 229 0849
Bir Soru Gönderin
1000 sola karakterler
Dosya Ekle